Kłopoty finansowe hoteli – alarmujące dane!

Jak wynika z Krajowego Rejestru Długów, na ten moment już co dziesiąty obiekt noclegowy w Polsce jest… zadłużony! Co więcej, zadłużonych obiektów noclegowych przybywa w naprawdę szybkim tempie. Obecnie na liście Krajowego Rejestru Długów znajduje się 1091 obiektów noclegowych (są to zarówno hotele, motele, pensjonaty, kwatery prywatne, ale i pola kempingowe). Dla porównania, w roku 2012 wypisanych było „tylko” 501 zadłużonych obiektów. Łącznie zadłużenie obiektów noclegowych szacuje się na blisko 32 miliony złotych!

Kto ma największe długi?

Niezależnie od rodzaju obiektu, właściciele nie płacą, bo nie mają z czego zapłacić, za różnego rodzaju prace remontowe, za prąd, gaz, zakupy. Bardzo dużym problemem dla hotelarzy jest to, że ich zadłużenie konsekwentnie powiększają sami goście, którzy pomimo skorzystania z usług, nie regulują później należności.

Oczywiście, ciężko jest tutaj generalizować, ale tak średnio obiekty noclegowe zadłużone na na kwotę blisko 29 tys. zł. Nie będzie zapewne zaskoczeniem fakt, iż zdecydowanie największe zadłużenie mają najlepszej jakości obiekty, bo przecież utrzymanie wysokiego standardu kosztuje. Mniejsze długi mają wspomniane pola kempingowe oraz osoby prowadzące kwatery prywatne.

Skąd taki problem?

Zadłużenie hoteli i innych obiektów noclegowych można wytłumaczyć bardzo łatwo, bo przecież tak ogromne długi nie biorą się „same z siebie”. Jak widać po danych Krajowego Rejestru Długów, problem branży hotelarskiej jest spory. W dużej mierze wynika on po prostu ze złego zarządzania obiektem. Często promocja jest niewystarczająca, oferta jest źle przygotowana. I oczywiście, wspomniani już klienci, którzy nie płacą po skorzystaniu z usług hotelu.

Niestety, ale nie chodzi tutaj wyłącznie o klientów indywidualnych, którzy nie zapłacą przykładowo 200 czy 400zł za dobę pobytu. Nie są to na tyle duże pieniądze, aby ich brak miał wpędzić obiekt noclegowy w poważne długi. Problemem są głównie większe przedsiębiorstwa, które decydują się na organizację różnego rodzaju imprez, konferencji i innych eventów w obiekcie.

Wiąże się to często z pełnym wyżywieniem, noclegiem, obsługą techniczną, dodatkowymi atrakcjami dla gości jak przykładowo zabiegi Spa, o ile obiekt świadczy takie usługi, z organizacją wycieczek etc. Średnio, o ile firma nie ureguluje należności, hotel traci blisko 10 tys. zł! Naturalnie, hotel może dochodzić swoich praw na drodze sądowej, ale jak wiadomo, jest to proces długotrwały.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>